MINISTRANCI I LEKTORZY

Jakże uboga była by liturgia gdyby celebrował ją tylko kapłan, bez asysty, która poda kadzidło, ampułki, kielich, bez lektora który przeczyta czytanie. Kto szanuje liturgię i szuka jej piękna nigdy nie zapomni o ministrantach i lektorach. Można patrzeć na te funkcje z różnych perspektyw. Znajdą się tacy, którzy pogratulują, będą i ci, którzy przejdą obojętnie, a inni wyśmieją. Nasza służba liturgiczna jest wielkim skarbem parafii i ubogaceniem tych świętych czynności. Bycie w grupie to nie  przykry obowiązek, ale radość wspólnoty, to częsty śmiech i możliwość dobrej wspólnej zabawy. To szansa na rozszerzenie znajomości i to nie tylko wirtualnych ale prawdziwych podczas zjazdów ministranckich MINI EMAUS. To także odkrywanie swoich nowych talentów, dobre i zdrowe spędzanie czasu.

ZAPRASZAMY W NASZE SZEREGI.

Wszelkie informacje odnośnie zbiórek  u opiekuna

Opiekun: o. Tomasz Koperek CR

 .................................................................................................................................................................................

  

Ministranci naszej parafii to nie tylko chłopacy stojący sztywno przy ołtarzu w garniturze i szacie liturgicznej. Prócz posługiwania przy ołtarzu staramy się również rozwijać nasze zainteresowania takie jak np. film, sport, podróże. Każdy znajdzie coś dla siebie. Co tydzień spotykamy się na zbiórkach w każdy czwartek o godzinie 18:00, na których poruszamy ważne tematy liturgiczne, ale też znajdujemy czas na rozrywkę taką jak gry multimedialne i ping-pong. Kolejnym naszym cotygodniowym spotkaniem jest wspólna gra w piłkę nożną na hali w jednej z kościerskich szkół. Mimo, że jest nas nieco ponad trzydziestu to nadal poszukujemy chłopaków w różnym wieku. Zapraszamy uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych, ale też i szkół średnich. Bycie ministrantem to nie wstyd, a zaszczyt i możesz dostąpić go w każdym wieku.

Zbiórki dla ministrantów i kandydatów na ministrantów odbywają się w czwartki o godz. 18:45

Zbiórki dla lektorów odbywają się w czwartki o godz. 19:15

Zbiórki dla kandydatów na lektorów odbywają się w piątki o godz. 17:15
 
web: www.ministranci.pl

 

 

Liturgiczna Służba Ołtarza

 

Ministrant zajmuje uprzywilejowane miejsce podczas nabożeństw liturgicznych. Kto służy do Mszy św., występuje publicznie we wspólnocie. Doświadcza
z bliska, że Jezus Chrystus jest obecny i działa w każdym akcie liturgicznym. Jezus jest obecny, kiedy wspólnota się gromadzi, by modlić się i sławić Boga. Jezus jest obecny w Słowie Pisma Świętego. Jezus jest obecny zwłaszcza w Eucharystii pod postacią chleba i wina. Działa On za pośrednictwem kapłana, który in persona Christi sprawuje Mszę św. i udziela sakramentów.
W ten sposób podczas liturgii jesteście kimś o wiele więcej niż tylko zwykłymi «pomocnikami proboszcza». Jesteście przede wszystkim sługami Jezusa Chrystusa, odwiecznego Najwyższego Kapłana. W ten sposób wy, ministranci, jesteście szczególnie powołani, by być młodymi przyjaciółmi Jezusa. Starajcie się pogłębiać i podtrzymywać tę przyjaźń z Nim. Zrozumiecie wówczas, że w Jezusie znaleźliście prawdziwego przyjaciela na całe życie. 

                                                       Papież Franciszek

 

Papież Franciszek do ministrantów:

Na spotkaniu z 50 tysiącami ministrantów, papież Franciszek stwierdził, że nastolatki używając smartfonów, marnują czas dany im przez Boga. Stwierdził także, że gadżety, które miały polepszać jakość życia, odciągają uwagę od tego co najistotniejsze.

Rozmowy w internecie, używanie smartfonów czy oglądanie oper mydlanych w telewizji to jałowe czynności. Bóg dał nam czas byśmy poświęcali go na coś, co przynosi owoce – powiedział papież Franciszek.

Co ciekawe, 77-letni papież bardzo często zachęca do używania internetu. Sam ma, korzysta z konta na Twitterze, które śledzi ponad 4,3 mln osób. Nazwał nawet internet "darem od Boga". Jednak papież od zawsze ostrzegał przed obsesyjnym i nałogowym korzystaniem z internetu!